"Parada Łuczników Dnia Niepodleglości"

 

Jak co roku, zapraszamy do uczestniczenia w turnieju łucznictwa tradycyjnego

"Parada Łuczników Dnia Niepodleglości" będącym cykliczną imprezą łuczniczą odbywającą się na plaży w Sopocie na wysokości Łazienek  Północnych obok Restauracji & Pubu "Bulaj", na wysokości Al. Franciszka Mamuszki nr 22. 

Jak co roku przyjeżdzają na nią łucznicy z całej Polski, którzy swoją obecnością, przebrani w tradycyjne stroje związane z odwtarzanym przez siebie okresem stanowią niezwykłą atrakcję dla widzów i przechodniów.   Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany. Turniej jest turniejem otwartym. Uczestników obowiązuje, zależnie od aury (nie dajmy się zwariować), strój tradycyjny swobodnie wybrany w przedziale od IX do XVII w. - zaleca się strój XIII-XV w. i dostosowany do używanego przez uczestnika sprzętu i wyposażenia. 

 
W turnieju mogą wziąć udział jedynie łucznicy zakwalifikowani przez głównego sędziego.

 . 
Początek turnieju "Parada Łuczników Dnia Niepodległości " zaplanowany jest na godz. 11.11 (słownie: jedenastego jedenastego o jedenastej jedenaście) 


Organizator; Konfraternia Smorgońskiej Akademii, Oliwska Drużyna Najemna "Inogici", Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego 


Wymagania co do akcesoriów łuczniczych: 

ŁUKI: Dopuszcza się wszelkie łuki tradycyjne oraz łuki historyczne i rekonstrukcje łuków historycznych. Nie dopuszcza się łuków bloczkowych (typu compound), ani łuków wyczynowych. Naciągów łuków się nie limituje. 

Niedozwolone są jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza się celowników i oprzyrządowania wystającego poza obrys majdanu i ramion łuku. Dozwolona jest podpórka pod strzałę: drewniana, rogowa, skórzana, z włosia lub inna. 

STRZAŁY: Promienie strzał mogą być wyłącznie drewniane, a lotki z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza się groty metalowe wszelkiego typu, również toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Osady w promieniu lub z materiałów naturalnych. 
 Inny sprzęt może zostać dopuszczony decyzją sędziego, jednak wynik będzie podany poza klasyfikacją. 

Nie zalicza się trafień strzałą, która nie pozostała w tarczy w momencie trafienia. W przypadku oddania większej liczby strzałów, aniżeli przewidziana dla danej konkurencji; uczestnikowi odejmuje się stosowną liczbę strzał według największej liczby punktów za dana strzałę. Nie wolno oddawać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał mniejszą liczbę strzałów, aniżeli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku wątpliwości liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, choćby strzała nawet w najmniejszym stopniu dotykała tarczy z większą liczbą punktów. 

Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika. 
Jednak decydujące zdanie ma Sędzia główny turnieju i od jego decyzji nie ma odwołania.  
Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy mogą być poddani wstępnym eliminacjom. 

W trakcie Parady Łuczników Dnia Niepodległości zostanie rozegrany jeden turniej. 

 Plan ramowy Parady Łuczników: 

10.30 Zapisy zawodników i przygotowanie miejsca

11.11 Rozpoczęcie turnieju

14.50 Zakończenie strzelania 

15.15 Odczytane wyników strzelań 

15.30 Zakończenie turnieju